В 28-му річницю Незалежності представляємо 28 українців, які своєю невпинною працею привертали увагу до Україні, знайомили світ з нею та давали можливість світові побачити для скількох талановитих людей вона є рідною домівкою та натхненням.
Віталій та Володимир Кличко
У пікові роки між 2004 і 2015 роками обидва брати вважалися домінуючими чемпіонами світу в суперважкій вазі свого часу і одними з найуспішніших чемпіонів в історії боксу. Залишаючись непереможним протягом більшої частини своєї кар'єри і відмовляючись битися один з одним, обидва брати зберігали домінування протягом всієї своєї кар'єри. Зрештою, брати Кличко стали володарями усіх чотирьох основних світових титулів і справжніми амбасадорами престижу країні на протязі багатьох років.
Еліна Світоліна
Українська професійна тенісистка, переможниця 15 турнірів WTA. Є найуспішнішою спортсменкою в історії українського тенісу, колишня третя ракетка світу в одиночному розряді (наразі займає 5 місце у світовому рейтингу), що поки є найвищим досягнення серед усіх українських тенісистів. У липні 2019 року Еліна Світоліна вперше в своїй кар'єрі вийшла до півфіналу турніру Вімблдону, оновивши національний рекорд. С 2016 року є світовим амбасадором Nike.
Микола Амосов
Микола Амосов є основоположником серцевої хірургії, біологічної, медичної та психологічної кібернетики в Україні, творцем радянської школи кардіохірургів, автором численних методів хірургічного лікування пороків серця, антитромботичної моделі штучного клапана серця, почесним директором Інституту серцево-судинної хірургії. Його відкриття і інноваційний підхід до сих пір є надбанням світової медичної спільноти. Але він відомий не тільки як видатний хірург, але і як письменник: його книга "Голос часів" перекладена більш ніж на 30 мов світу і це лише одна з його 17 книжок.
Віта Кін
У 2013 році дизайнер створила лінію Vyshyvanka by Vitakin, в основу якої лягли наряди, натхненні українським національним костюмом і спровокувала неймовірний успіх народного костюму на міжнародному рівні. Справжнім проривом став 2015 рік, коли про вишиванку написали американські Vogue та Harper's Bazaar, які розглядали вишиванку як переосмислений погляд на богемний стиль та сучасну інтерпретацію народного костюму. В тому ж році The Wall Street Journal назвало вишиванки від Віти Кін найпопулярнішими літніми сукнями 2015 року. Віта Кін вивела національний одяг на абсолютно новий рівень, змусивши весь світ пристрасно бажати вишиванку в свій гардероб.
Сергій Корольов
Важко переоцінити внесок Сергія Корольова в світову космонавтику. Він є одним з основних творців радянської ракетно-космічної техніки, яка зробила СРСР передовою ракетно-космічною державою, ключовою фігурою в освоєнні людиною космосу та засновником практичної космонавтики. Під його керівництвом був організований і здійснений запуск першого штучного супутника Землі та першого космонавта планети - Юрія Гагаріна.
Яна Клочкова
Видатна українська плавчиня, срібна призерка Олімпійських ігор та чотириразова олімпійська чемпіонка. Є найтитулованішою спортсменкою України в історії Олімпійських ігор. Є багаторазовою чемпіонкою світу і Європи. Також встановила 50 рекордів України, світовий рекорд та рекорд Європи на Олімпійських іграх в Сіднеї .
Квітка Цісик
Квітка Цісик - оперна співачка класичної підготовки, яка домоглася успіху відразу в чотирьох музичних жанрах: популярна музика, класична опера, народна музика і комерційні джингли для радіо і телебаченні. Співачка стала всесвітньо відомою після виконання пісні "You Light Up My Life" для однойменного фільму, яка отримала в 1978 році премію "Оскар", "Золотий глобус", а також премію “Греммі” за пісню року. І хоча вона народилась в Нью-Йорку в родині українських емігрантів, вона завжди пам'ятала про своє коріння, вільно розмовляла українською, завжди підкреслювала, що є українкою та згодом записала два україномовні альбоми, які були номіновані на премію “Греммі” за кращий сучасний народний альбом.
Ігор Сікорський
Авіаконструктор та винахідник розробив перші з трансатлантичних бортів Pan American Airways в 1930-х роках. У 1939 році Сикорський спроектував і керував Vought-Sikorsky VS-300, першим життєздатним гелікоптером, в якому вперше застосували конфігурацію ротора, що використовують більшість вертольотів сьогодні. Пізніше Сікорський переробив конструкцію в Sikorsky R-4, який став першим в світі серійним вертольотом в 1942 році.
Юлія Паскаль
Юлія Паскаль - українська модна дизайнерка, яка запустила бренд PASKAL у 2013 році. Вже у 2014 році Юлія Паскаль потрапила в шорт-лист престижної премії LVMH Prize, яка спрямована на підтримку найперспективніших дизайнеров по всьому світу. Але поворотним моментом став 2016 рік, коли Юлія була удостоєна честі показати свою колекцію SS16 в вітрині культового магазину Colette в Парижі, а також представила свою колекцію AW16 на Paris Fashion Week. Юлія Паскаль вже тричі проводила покази бренду Pascal в рамках офіційного розкладу Paris Fashion Week, а вже в 2017 році бренд Pascal відкривав Паризький тиждень моди. Зараз бренд PASKAL доступний в понад 50 магазинах по всьому світі.
Соломія Крушельницька
Соломія Крушельницька вважається однією з найяскравіших оперних зірок першої половини 20-го століття. Вона могла вивчити партію в новій опері за два дні, і розвинути характер ролі ще за три або чотири доби. Її репертуар нараховував 63 партії. Знання восьми мов дозволяло їй включити в свої концертні програми пісні багатьох народів. Вона була пристрасним пропагандистом українських народних пісень і творів українських композиторів.
Роксолана
Хюррем досягла того, чого ніхто і ніколи до неї не домагався: стала офіційною дружиною османского султана. Згодом, вона стала однією з наймогутніших і впливовіших жінок в історії Османської імперії, а також видатною і досить суперечливою фігурою в епоху, відому як “Султанат жінок”. Вона була першою в історії "султаном Хасекі" (фаворитом султана). Вона володіла небаченою до цього владою та досить сильно впливала на політику Османської імперії через свого чоловіка та відігравала активну роль в державних справах країни.
Андрій Шевченко
Професійний футболіст, який грав за “Динамо” (Київ), “Мілан”, “Челсі” та збірну України в якості нападаючого. Шевченко посідає п'яте місце за результатами у європейських футбольних змаганнях з 67 голами. З 175 голами, забитими за "Мілан", Шевченко є другим найбільш плідним гравцем в історії клубу. Він є володарем "Золотого м'яча" як кращий футболіст Європи за версією France Football 2004 року, а також внесений в список найвидатніших футболістів XX століття (World Soccer). Наразі є головним тренером збірної України з футболу.
Анна та Марія Музичук
Анна триразова чемпіонка світу серед жінок (двічі по бліцу в 2014 і 2016 роках та зі швидких шахів в 2016 році), а Марія в 2015 році стала 15-ою в історії шахів чемпіонкою світу з класичних шахів. Також Анна і Марія в складі жіночої збірної вперше в історії України завоювали золото командного чемпіонату світу (2013). На даний момент Марія і Анна Музичук входять в першу десятку кращих шахісток світу, займаючи п'яте і шосте місця відповідно.
Руслан Багінський
Бренд Ruslan Baginskiy, заснований стилістом і дизайнером зі Львова Русланом Багінським. До цього дизайнер вже активно працював з багатьма відомими марками, але в підсумку запустив власну комерційну лінійку капелюхів. Бренд майже відразу гучно заявив про себе та згодом здійснив показ в рамках Ukrainian Fashion Week. І ось Белла Хадід вже ходить в кашкеті Ruslan Baginskiy, а за нею слідують Кайя Гербер, Джіджі Хадід та Ірина Шейк. Після потужної інформаційної підтримки інфлюенсерів головні убори з'являються на обкладинках і сторінках світових глянцевих видань. Однією з головних своїх перемог Багінський називає появу Мадонни в їх капелюсі у Vogue Italia. І вже в липні цього року бренд презентував в Парижі кутюрну колекцію капелюхів.
Кіра Муратова
Всесвітньо відома українська режисерка, володарка Срібного ведмедя Берлінського кінофестивалю. Кіра Муратова увійшла в історію кінематографа як автор "неправильного кіно", фільмів-парадоксів, в яких піднімала гострі соціальні теми, зверталася до сюжетів про жорстокість та голосно міркувала про кордони моральності. В 2017 році Кіра Муратова стала членом американської Кіноакадемії, яка визначає лауреатів премії “Оскар”.
Василь Ломаченко
Дворазовий Олімпійський чемпіон, дворазовий чемпіон світу, чемпіон Європи Василь Ломаченко є найбільш титулованим боксером незалежної України і вважається одним з найсильніших і технічних боксерів в історії аматорського боксу. На даний момент є чемпіоном світу в легкій вазі за версією WBO, WBA та журналу "The Ring". У 2018 за версією журналу The Ring і телеканалу ESPN очолив список кращих боксерів світу незалежно від вагової категорії. У травні 2019 зберіг першу сходинку в рейтингу кращих боксерів.
Марія Примаченко
Відома українська народна художниця, представниця наївного мистецтва. Художниця займалася малюванням, вишивкою та розписом на кераміці. Її впізнаваним стилем стали фантастичні та казкові звірі, що зберігали фольклорні мотиви. Її роботи експонувалися в Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі та багатьох інших містах. Одним з прихильників її творчості був сама Марк Шагал. За роки праці Марія Примаченко створила понад 500 художніх робіт, започаткувала власний напрям та відкрила школу-студію оригінального декоративного письма, в яку заохочувала талановитих дітей. 2009 рік був оголошений ЮНЕСКО роком Марії Примаченко.
Оксана Баюл
Оксана Баюл виборола першу в історії незалежної України золоту олімпійську медаль. У 1994 році в Ліллехаммері ніхто, навіть організатори Олімпіади, не очікували золота від 16-річної української спортсменки. Після більш ніж годинної затримки церемонії нагородження, через пошук запису українського гімну, вона ступила на найвищий п'єдестал. В той день сотні тисяч людей по всьому світу вперше виявили нову країну, що дебютувала на Олімпіаді, відразу завоювавши золото.
Євген Патон
Євген Оскарович - видатний вчений, творець унікальної української школи мостобудування. Він винайшов інноваційні методи будівництва мостів, досліджував умови їх роботи та розробляв способи відбудови зруйнованих мостів. Під його керівництвом винайдено спосіб автоматичного швидкісного зварювання. Створив всесвітньо відому науково-інженерну школу електрозварювання металів та електротехнології. Апогеєм його інженерної прці, де він поєднав обидві свої пристрасті - мостобудування та зварювання, - став перший в світі суцільнозварний міст завдовжки 1543 метри, який отримав ім'я свого творця - Міст Патона.
Мілла Йовович
Американська акторка, модель і співачка українського походження. Як модель вона прикрасила більш ніж 100 обкладинок журналів, брала участь в кампаніях Christian Dior, Versace, Giorgio Armani, Calvin Klein, Donna Karan, Gap, DKNY, Banana Republic, H&M і Revlon. З 1998 року Йовович є міжнародним обличчям косметики L'Oréal. У 2004 році Forbes назвав її найбільш високооплачуваною моделлю в світі. Як акторки, її проривом стали ролі у фільмах Люка Бессона "П'ятий елемент" та "Жанна д'Арк". Також у період з 2002 по 2016 рік, Йовович грала Еліс у франшизі "Resident Evil", яка стала самою касовою кіносерією, заснованою на відеоіграх.
Анна Ярославівна
Одна з найвідоміших жінок Середньовіччя, дочка Ярослава Мудрого, дружина французького короля Генріха I та королева Франції. Анна була однією з найбільш освічених жінок свого часу: знала грамоту, прекрасно розумілася в історії, володіла кількома іноземними мовами, вміла писати, співати і малювати. І це в той час, коли в Європі не кожен чоловік-дворянин знав грамоту, не кажучи вже про їх дочок і дружин. Крім того, вона листувалася з Папою Римським і сприяла освіті французького двору. Вона народила чотирьох дітей, включаючи майбутнього короля Філіпа I, яких самостійно вчила грамоті. Після смерті короля Генріха, Анна Ярославна залишила двір, але як опікунка юного короля підписувала разом з ним деякі державні документи. Вона є прабабусею майже 30-ти французьких королей.
Борис Патон
Видатний вчений в галузі електрозварювання, металургії і технології металів. Під керівництвом Патона створений принципово новий спосіб зварювання - електрошлаковий. Також Борис Патон розробив перший у світі прилад для обробки металу в космосі, який здатний зварювати, різати, паяти та наносити металеве покриття. Крім того, він головний ініціатор унікальної технології зварювання живих тканин, використовуваної в хірургії. З 1953 року - директор Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона. Найстаріший (одночасно за віком і за терміном перебування на посаді) Президент державної Академії наук в світі.
Снежана Онопко
Українська супермодель, єдина зі співвітчизниць, яка двічі прикрашала обкладинку Vogue Italia та Vogue Paris. Крім цього, з'являлася на обкладинках L'Officiel, Harper's Bazaar, Glamour, Allure, ELLE, Numero, SNC, i-D та інших видань по всьому світу. Вона одна з кращих подіумних моделей світу, яка також входила в топ-50 найуспішніших супермоделей світу. Була обличчям рекламних кампаній Calvin Klein, Dolce & Gabbana, Gucci, Lanvin, Prada, Yves Saint Laurent, Louis Vuitton, MaxMara, Shiseido.
Богомолець Олександр
Засновник української та російської школи ендокринології, геронтології та патофізіології. Олександр Богомолець створив вчення про взаємодію пухлини і організму, що кардинально змінило існуючі в той час уявлення про пухлинний ріст. Навчання Богомольця про фізіологічну систему сполучної тканини сприяло виникненню ряду нових наук, таких як алергологія та різних модифікацій вчень про імунітет. Після призначення в 1930 році президентом Академії наук України провів повну перебудову структури академії: завдяки йому утворилися перші науково-дослідні інститути з залученням молодих перспективних вчених. Започаткована структура Академії Наук України зберігалась в загальних рисах до сих пір.
Марина В’язовська
Українська вчена, кандидат фізико-математичних наук. Є автором рішення задачі про упаковку куль в восьмімерном просторі (та у співавторстві, — в 24-вимірному), розв'язати яку намагались математики з усього світу впродовж кількох століть. До yt] Раніше завдання було вирішено тільки для просторів з трьома і менше вимірами. За роботу над вирішенням цих задач, Марині В'язовській у 2016 році присуджено премію Салема. Це відкриття може допомогти виправляти помилки мобільного зв'язку, Інтернету і космічних досліджень. Також є лауреатом премії Математичного інституту Клея (2017) та премії "Нові горизонти математики" (2018).
Олег Верняєв
Український гімнаст, чемпіон світу, шестикратний чемпіон Європи, двократний чемпіон Європейських ігор, Олімпійський чемпіон ігр в Рио-де-Жанейро. У 2015 році став першим українським спортсменом, що завоював Кубок світу по спортивній гімнастиці. На Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро приніс перше золото Україні, ставши кращим у вправі на брусах та першим олімпійським чемпіоном, який народився в незалежній Україні.
