В умовах національного карантину складно не відчути тривожність. Ми хвилюємося, і ці почуття та емоції мимоволі передаються дітям, якщо вони залишилися з вами вдома. Потрібно відволікатися й намагатися змінювати фокус своєї уваги. Наприклад, використати цей час із користю: після буденних робочих справ, які ви досі продовжуєте виконувати, можна запросити дитину до спільного читання. Таке дозвілля буде гарною нагодою дізнатися щось нове, а потім обговорити це разом.
Можливо, саме час поговорити і на дорослі теми. Лише подумайте: фінансові звички краще тренувати змалечку, про любов говорити чесно й прямо, а про політику й те, як усе влаштовано в державі, теж краще дізнатися ще в школі. Саме для таких свідомих і вчасних розмов ми підібрали найактуальніші книжки від українських видавництв.
Говорити про бізнес
Здавалося б, навіщо це дитині? Ми можемо не знати, скільки важливих та «робочих» ідей виникає у їхніх головах. І скільки безслідно зникає, бо вони ще не знають, що можна пропрацювати їх стратегічно. Новий посібник від #книголав «Бізнес для початківців» покликаний розвивати саме такі навички: від підказок щодо бізнес-ідей і перемоги у боротьбі конкурентів до порад із контролю грошових коштів. Крім того, у книжці розповідають, як бізнес пристосовується до зовнішнього світу, намагається бути соціально відповідальним та впливає на державу. Також видання має окремий словник із найпоширенішими визначеннями. До речі, якщо ви теж мало що знаєте про бізнес, то, швидше за все, і вам ця книжка буде корисною.
Говорити про економіку
«Розмови з донькою про економіку» — це серйозна книжка про серйозні речі, але, звісно, потрібні, щоби розуміти, як працює наш світ з економічного погляду. Грецький економіст Яніс Варуфакіс вирішив написати книжку, адже сам має доньку, якій хоче пояснити непрості понятя та процеси. Як пояснити нерівність народів та держав і чим може зарадити демократія? Світом керують гроші чи їх відсутність? Як працює економіка в ринковому суспільстві? Куди веде людство розвиток технологій і чи є в людини шанс залишитися людиною і вберегти планету від самої себе?
Для цього він скористався надбаннями світової культури, вічними історіями, які є впізнаваними, й сучасними героями, які легко запам’ятовуються. Для цього він помістив у свою книжку різноманітних героїв: царя Едіпа та Ікара, Архімеда, австралійських аборигенів, доктора Франкенштейна, Фауста і навіть агента Сміта з культової «Матриці».

Говорити про політику
Щоб розуміти, хто ухвалює закони, хто висуває пропозиції, і чому за відставку прем’єр-міністра має проголосувати парламент, потрібно розбиратися, як працюють державні органи. Складно пояснити маленькому читачу, як функціонують різні гілки влади, інституції й відомства, що таке політика і навіщо потрібно розуміти її базові поняття, проте у цьому допоможе книжка «Політика для початківців». У зрозумілій формі вона розкаже юним читачам про правління у країні, політичну систему, ідеології та ще багато цікавого. Крім того, стане справжнім інформаційним довідником, який допоможе батькам пояснити дитині про такі непрості речі як: права людини, свободу слова, фемінізм, вибори та голосування.
Говорити про секс
Секс-освіта зараз в тренді, однак не всі розуміють, як підійти до цієї розмови з дітьми. Підказкою до цієї розмови може стати книжка «Про секс. То як, поговоримо?», яку сміливо можна купувати й давати на самостійне вивчення підліткам. Особливість книжки у тому, що її написала дівчина Ханна Віттон, яка кілька років вела свій канал на YouTube і обговорювала питання сексу з експертами та родиною. Вона вирішила викласти вивчене й засвоєне в тексту форму й створити книжку, яка би говорила з підлітками їхньою мовою. Видання містить низку важливих тем: від здорової комунікації з батьками, друзями та партнером, прийняття власного тіла й усвідомлення своєї сексуальності до секстингу, порно, контрацепції та ІПСШ. Крім того, у виданні є коментарі від українських експертів, а також корисні ресурси для українського читача.
Говорити про почуття
Напевно, всі ми ставали свідками дитячої істерики, однак не завжди ми ставили собі запитання «чому ця дитина плаче?». Річ у тім, що діти часто відчувають надмір емоцій, які не можуть ні артикулювати, ні прожити. Для них це перевантаження почуттями, яке знаходить вихід в отаких раптових неконтрольованих спалахах. І батькам потрібно навчитися допомагати своїм дітям ідентифікувати те, що вони відчувають у цю мить. І що старша дитина стає, то про серйозніші теми їхніх емоцій йтиметься. Можливо, саме книжка «Що таке почуття?» стане вашим надійним помічником у нелегкій справі. Вона містить шість головних питань. Звідки ти знаєш, що твої батьки люблять тебе? Чи заздриш ти братам і сестрам? Чому ти сваришся з тими, кого любиш? Чи добре бути закоханим? Що краще: бути на самоті чи з друзями? Чи боїшся ти виступати перед класом? Кожне з цих питань призводить до шести можливим відповідей, які можна дати дитині. У свою чергу, кожна відповідь призводить до виникнення кількох нових питань, які якимось чином допомагають краще усвідомити попередню відповідь. І все це стосується повсякденного життя дитини, тому дуже знайомо і зрозуміло для нього.
Говорити про смерть
Ми всі знаємо, що рано чи пізно помремо. І важливо пояснити дитині, що смерті не потрібно боятися, адже саме цей страх є рушійним у відтермінування життя «на завтра» й неможливості відпускати те, що закінчилося. Смерть є невід’ємною частиною нашого досвіду, і саме тому її потрібно осмислити. В Україні книжки про смерть з’являються нечасто, проте вони заслуговують уваги. Наприклад, новинка «Качка, смерть і тюльпан», яка з’явилася друком у видавництві «Видавництво». «Качка, Смерть і Тюльпан» — лаконічна філософська історія, що розповідає дітям про смерть, яка постає як щось неминуче, але водночас зовсім не страшне; як щось таке, з чим можна примиритися, жити і навіть дружити.
Юлія Білоус
